آشنایی با اساطیر ایران باستان

اساطیر ایران

 در حالی که اهورا مزدا در بالا و روشنایی واهریمن در پایین و ظلمت ویو در مابین آنها ودر خلا حکمرانی می کند.
.
tishtrya (تیشتریه یا تیشتر)ودیو خشکسالی!

تیشتر شخصیت دیگریست که با یکی از پدیده های طبیعی یعنی باران ارتباط دارد اما مفهوم دوگانگی در شخصیت این خدا وجود ندارد.

وی نیروی نیکوکاری است که در نبردی کیهانی با Apaosha (اپوشه یا اپوش)که عامل خشکسالی و تباه کنندگی زمین است در گیر می شود.تیشتر ستاره تابان و شکوهمند نخستین ستاره واصل همه آبها و سرچشمه باران و باروری است.

چهارمین ماه سال معادل ژوئیه به تیشتر اختصاص دارد.گفته اند که در دهه نخست این ماه تیشتر به صورت مردی پانزده سالهدر می آید(پانزده سالگی سن آرمانی در تفکر ایرانی بوده است. ) در دهم دوم به صورت گاوی نر ودر دهه سوم به صورت اسب.

در سرودی که به تیشتر اختصاص دارد در جنگ میان او ودیو خشکسالی او به شکل اسب زیبای سفید با گوش های زرین با اپوش که اسب سیاهی است در هم می آویزند اما اپوش نیرومند تر بوده و پیروز می شود تیشتر با غم و اندوه به سوی اهورا مزدا آمده و علت ناتوانی خود را عدم شایستگی نیایش ها و قربانی های مردم بیان می کند.

آنگاه هور مزد خود برای اوقربانی می کند تا نیروی 10اسب،10شتر،10گاو نر،10کوه و 10رود در او دمیده شود.
این بار او پیروز می شود و آب می تواند بی مانع در مزارع و چراگاهها جاری شود

3.Anahita (اناهیتا یا ناهید):خدای آب های نیرومند بی آلایش

آناهیتا ایزد بانوی ایرانیان سرچشمه همه آبهای روی زمین است.او منبع همه باروری هاست.

نطفه همه نران را پاک و رحم همه مادگان را تطهیر می کند.

او نیرومند ودرخشان ،بلند بالا و زیبا پاک و آزاده است.تاج زرین هشت پره صد ستاره ای بر سر دارد و جامه زرین بر تن و گردنبند صد ستاره بر گردن در جایگاه آسمانی قرار دراد.

ناهید در اناطولی دارای معابد بسیاری بوده که استرابون مورخ رومی می گوید درانجا از دختران اشراف خواسته می شده پیش از ازدواج در این معابد به روسپی گری مقدس بپردازند!!!!!اما از شواهد و قرائن بر می آید که در ایران پیرامون این خدا بانوآئینی با هرزگی وجودنداشته وکاهنه های در خدمت این خدا تعهد پاکدامنی داشته اند .

/ 1 نظر / 8 بازدید
علی

سلام دوست عزیز خسته نباشید وبلاگ زیبایی داری مطالب وبلاگت خیلی مفید بود به من هم سر بزنی خوشحال میشم نظر یادتون نره اگه ممکنه منو با نام خدمات کامپیوتری آنلاین بلینکید آدرس وبم: www.onlineservicing.vcp.ir با عضویت در سایت ما مشکلات و نیازهای نرم افزاری خود را برطرف سازید.مشکلات و سفارشات خود را در تالار گفتمان سایت مطرح نمایید. منتظر نظرات سازنده شما هستیم.موفق باشید